AZS UMCS Lublin - wyniki ligowe
Marzec
25
2019

Trzy wyjazdowe spotkania rozegrały zespoły AZS UMCS Lublin w miniony weekend. Do walki stanęli koszykarze, koszykarki oraz szczypiorniści. Niestety wszystkie drużyny musiały uznać wyższość rywali.

Na wyjeździe zagrały drużyny:

Koszykarek

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin przegrała na wyjeździe z Widzewem Łódź 79-81. Nie grała Brianna Kiesel, co z pewnością miało wpływ na taki wynik. Porażka w przedostatniem meczu rundy zasadniczej w zasadzie przesądziła o 8. miejscu. Co za tym idzie rywalkami akademiczek w I rundzie fazy play-off będzie CCC Polkowice.

Początek spotkania z Widzewem był zacięty. Po stronie lublinianek punktowały głównie Nikki Greene i Kateryna Rymarenko. Na półmetku pierwszej kwarty nieznacznie prowadziły jednak gospodynie (10-9). Mimo że Pszczółki zdołały wyjść na prowadzenie 18-15, to końcówka zdecydowanie należała do Widzewa. Trójka: Klaudia Perisa, Ijeoma Ajemba, Dominique Wilson sprawiła, że po inauguracyjnej odsłonie Widzew wygrywał 31-23. Kolejna kwarta zaczęła się od rzutu z dystansu Julii Adamowicz (31-26). Przeciwniczki szybko odpowiedziały (33-26). Sprawy w swoje ręce wzięła Wilson. Amerykanka była kluczową postacią swojej drużyny. Na przerwę gospodynie schodziły z lekką zaliczką (51-41).

Po zmianie stron sytuacja nieco uległa zmianie. Do głosu zaczęły dochodzić lublinianki. Świetna dyspozycja Greene i Rymarenko uzupełniona o “trójki” Adamowicz skutkowała zmniejszeniem strat do zaledwie dwóch oczek (64-62). Czwarta kwarta zapowiadała się niezwykle ciekawie. Taka też była. Na nieco ponad cztery minuty przed ostatnią syreną, dzięki trzypunktowej próbie Rymarenko to akademiczki prowadziły 74-72. Ta sama zawodniczka doprowadziła do remisu 79-79, gdy do końca zostało 29 sekund. Dwa oczka dla gospodyń zdobyła Wilson (81-79). Trener Wojciech Szawarski poprosił o czas, ale ten nie pomógł. Pszczółki nie zdołały wyrównać. Mecz zakończył się zwycięstwem miejscowych.

Koszykarzy

Zdecydowanie bardziej bolesna była przegrana U!NB. Podopieczni trenera Przemysława Łuszczewskiego ulegli w Łodzi tamtejszemu ŁKS-owi 73-94. Rywalizacja w I rundzie fazy play-off toczy się do dwóch wygranych. Kolejne starcie w Lublinie.

Pierwsze minuty zmagań należały do zielono-białych. “Trójki” Pablo Lopeza i Bartłomieja Nycza przyczyniły się do tego, że po około czterech minutach to akademicy prowadzili 10-6. Na tym jednak skończyło się to, co dobre dla nich w tym meczu. Sprawy w swoje ręce wzięli gospodarze. Ogromną zasługę w tym mieli Kacper Dominiak i Jacek Gwardecki. Po pierwszej kwarcie miejscowi wygrywaii 28-20. Z początku kolejnej odsłony zielono-biali próbowali gonić wynik. Złapali kontakt, gdy trzy oczka zdobył Szymon Jaworski (34-30). Końcówkę zdominowali już koszykarze z Łodzi. Ich przewaga sięgnęła trzynastu punktów (49-36). Zmniejszyć ją na kilka sekund przed ostatnią syreną zdołał Patryk Wydra (49-39).

Również on rozpoczął drugą połowę (49-42). Lublinianie próbowali dalej “trójek”, ale zawodziła skuteczności. Wykorzystali to gospodarze. Na półmetku trzeciej kwarty wygrywali aż 64-46. Po kolejnych pięciu minutach na tablicy wyników widniał rezultat 72-56. W ostatniej odsłonie zawodnicy ŁKS-u ani na chwilę nie pozwolili nabrać wiatru w żagle zielono-białym. Dalej to oni dyktowali warunki. Koniec końców ŁKS wygrał 94-73 i wykonał krok w stronę awansu do kolejnej fazy play-off.

Na pewno przegraliśmy fizycznością i nie byliśmy agresywni na tyle, na ile sobie założyliśmy. Nasza agresja miała być dużo większa, a skoncentrowaliśmy się na sędziowaniu tego meczu, a nie podjęciu walki z przeciwnikiem. Ciężkie wyzwanie przed nami, bo teraz trzeba wygrać dwa mecze, żeby awansować. Mam nadzieję, że chłopaki zostawią każdą kroplę potu czy krwi na boisku, żeby wygrać u siebie, a później przyjechać i wyrwać zwycięstwo w Łodzi. Obrona jeden na jeden zaważyła na tym, że przegraliśmy ten mecz. Mieliśmy najlepszą obronę w naszej grupie, straciliśmy najmniej punktów ze wszystkich drużyn, a dzisiaj straciliśmy 94. My nie wygrywamy meczu atakiem, tylko obroną. My nie pokazaliśmy naszej szybkości i agresji w obronie.  powiedział trener Przemysław Łuszczewski.

Szczypiornistów

Mniej znacząca w kontekście dalaszej części sezonu była porażka piłkarzy ręcznych z Bestiosem Białystok. Zawodnicy trenera Patryka Maliszewskiego przegrali 28-30. Nie zmienia to faktu, że akademicy po kapitalnej serii zwycięstw nadal są zdecydowanymi liderami grupy niemistrzowskiej.

Zielono-biali pojechali na Podlasie w bardzo mocno okrojonym składzie. Mimo to, spotkanie szczególnie w początkowej tego nie odzwierciedlało. Po kwadransie gry, gdy gola rzucił Miłosz Drozd, to oni wygrywali 8-7. Duża w tym zasługa Macieja Serafina, który do tego momentu pokonał bramkarza rywali aż czterokrotnie. Gospodarze przejęli inicjatywę dopiero w ostatnich pięciu minutach pierwszej połowy. Bestios zdołał odskoczyć na pięć goli i to gospodarze schodzili na przerwę prowadząc 17-12.

Po zmianie stron przewaga miejscowych utrzymywała się, ale tylko do czasu. Serię trafień zanotował Jakub Pieczykolan. To sprawiło że w 45. minucie sytuacja się odwróciła i 22-21 wygrywali szczypiorniści prowadzeni przez trenera Maliszewskiego. Końcówka była bardzo emocjonująca. O wyniku przesądziło ostatnie pięć minutach, w których lepiej zaprezentowali się gospodarze. Bestios zwyciężył 30-28.

Źródło: AZS UMCS